Trudność:
Popularność:
1
Wybierz tonację
C
C#
D
D#
E
F
F#
G
G#
A
A#
H
2
Włącz wersję amatorską

Najlepsze wykonania

 1. Pieseł
  63%
 2. ewajud
  56%
 3. klyvyrabara
  43%
 4. Kamila2
  33%
 5. Tomek
  33%
3
lub
Posłuchaj akompaniamentu
Brak wtyczki Flash Player

O piosence

Piosenka irlandzkiego zespołu The Cranberries zainspirowana była bombardowaniem irlandzkiej paramilitarnej organizacji IRA w Manchesterze w 1993, gdzie zginęli wówczas Jonathan Ball i Tim Parry. Głównym celem organizacji było dążenie do usunięcia wojsk brytyjskich z Irlandii Północnej. Jak mówi sama wokalistka Dolores O'Riordan utwór bezpośrednio nawiązuje do irlandzkiej walki o niepodległość, która wydaje się trwać wiecznie. Piosenka nawołuje do zaprzestania walk pomiędzy Anglią i Irlandią. O przypadku można mówić... ale w sierpniu 1994 roku, tuż po wydaniu piosenki przez Cranberries IRA ogłosiła zawieszenie broni. Przez 25 lat nikt nie potrafił rozwiązać konfliktu i jedna piosenka wszystko odmieniła. Być może ze względu na ciekawą tematykę, być może ze względu na walory muzyczne, piosenka "Zombie" jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych utworów zespołu. Nie trzeba dodawać tutaj informacji o wszystkich nagrodach, wyróżnieniach i notowaniach na listach przebojów. Po prostu posłuchajmy arcydzieła.

Ciekawostki

Utwór Erica Claptona pt. “Layla” został napisany dla żony Georga Harrisona. Tytułowe imię to pseudonim dla Patty Boid, której Eric chciał skraść serce.

Ta strona korzysta z cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystanie cookies. Aby uzyskać więcej informacji przejdź do podstrony Polityka prywatności.